Vychovala dvě děti, pobírá invalidní důchod a nyní žije v rujně

Paní Mirka to neměla v životě lehké. Už jako dítě musela doma tvrdě dřít, což se ještě v dětství podepsalo na jejím zdraví. I přes svojí invaliditu a životní problémy paní Mirka vychovala dvě dcery. Teď bojuje o přežití, žije v rujně bez topení, teplé vody a vybavení. Na sociálních sítích vyjadřují lidé s paní Mirkou solidaritu a snaží se jí pomoci.

Koupelna v havarijním stavu

Katastrofální životní podmínky

Stát rok od roku snižuje příspěvky lidem, kteří jsou na těchto penězích nejvíce závislí. Paní Mirka pobírá důchod 6 269Kč, který jí sotva vystačí na léky a stravu. Žije v bytě, který zdědila v naprosto katastrofálním stavu. Neteče zde teplá voda, kamna na tuhá paliva jsou jen v jedné místnosti, sociální zařízení a elektřina jsou v havarijním stavu.

Přátelé Mirky zveřejnili na sociálních sítích výzvu, lidé vyjadřují solidaritu

Paní Mirka byla zvyklá si vždy své problémy řešit sama. Nikdy by jí nenapadlo obrátit se na veřejnost o pomoc prostřednictvím sociálních sítí. Její přátelé se rozhodli zveřejnit na Facebooku výzvu, která se dokonce objevila i v německém jazyce. Lidé vyjadřují s paní Mirkou solidaritu a pomáhají jí nejen finančně, ale nabízejí zde i služby nebo materiální pomoc.

Výzva přátel na pomoc paní Mirce

Od malička tvrdě pracovala, dnes je v invalidním důchodu                                                                                     

Nefunkční bojler na teplou vodu

Jako malá dívenka musela Mirka již v osmi letech doma vykonávat tvrdou práci. Starala se o dobytek, sušila seno, pracovala na poli s bramborami a řípou a na dětské radosti nezbýval čas. Často opilí otec jí bil, matka se jí nikdy moc nezastala. Zastání a chvilku klidu našla jen u svých prarodičů, kteří se snažili převzít Mirku jako dítě do péče.

Díky nadměrnému fyzickému přetěžování su u paní Mirky projevily vážnější zdravotní komplikace již ve dvanácti letech. Poprvé se u ní projevilo bortění páteře. Krátce před osmnáctými narozeninami měla úráz na kole, po kterém jí zůstala poúrazová epilepsie. Mirka byla rok doma. Vzala si do opatrovnictví malého chlapečka, o kterého se po dobu na nemocenské starala. I přes tehdy částečnou a později plnou invaliditu Mirka chodila do zaměstnání a vdala se.

Starala se o děti, manžel hrál automaty

Elektrické rozvody v havarijním stavu

Paní Mirce se narodily s odstupem pěti let dvě dcery. Manžel pracoval jako řidič u ČSAD a Mirka se doma starala o děti. Společně koupili rodinný domek, o který ale v roce 1989 díky nároku na restituci přišli. Rodinný život manželovi paní Mirky dlouho nevydržel a začal z domova utíkat za jinými ženami. Mirka šla po ztrátě domku s dětmi na podnikovou ubytovnu, v té době již měla podanou žádost o rozvod.

Manžel pod nátlakem Mirku přesvědčil, aby žádost o rozvod stáhla. Ta to kvůli dětem udělala. Přestěhovali se do pronajatého bytu v Hradci Králové. Manžel začal pracovat jako řidič kamionů a propadl hraní na automatech. I když Mirka doplácela dluhy na nájmu za svého manžela, nakonec musela byt opustit. Díky manželově kriminálnímu chování způsobeného jeho závislostí na hazardu přišla Mirka nakonec i o živnost.

Starší dcera se provdala a finančně se jí daří velmi dobře. Podle Mirky přizpůsobuje svůj vztah k lidem na základě jejich finanční situace, Lidé s nízkými příjmy pro ní nemají žádnou hodnotu. Mirku i svojí mladší sestru považuje za „asociální“, nemá zájem se s nimi stýkat. Mladší dcera je nyní ve stádiu rizikového těhotenství, kdy čeká dvojčata.

Dúchod paní Mirky

Přeje si důstojné stáří v důstojném bydlení

Paní Mirka byla podle svých slov vždy skromná a nikdy od nikoho nic nežádala. Nebýt aktivit jejích pár přátel, kteří jí podporují, nikdy by se fotografie otřesných podmínek, ve kterých Mirka žije, nedostaly na veřejnost. Paní Mirce chybí v bytě základní vybavení. Bojler na teplou vodu, pračka, sporák… . Paní Mirka zveřejnila nakonec i kontakt na sebe, který máme svolení uveřejnit.

+420608166671 Miroslava Žočková, Poste Restante 50312, Všestary

https://www.facebook.com/mirus.zockova

 

Comments

comments

občanský aktivista žijící v Berlíně
autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií
zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci
Profil na facebooku
email: zdenek.chytra@freedomeurope.eu

more recommended stories