Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky 2017

Za nedlouho nás čekají volby do poslanecké sněmovny, které prezident republiky Miloš Zeman vyhlásil  19. dubna 2017. Volby se uskuteční v termínu 20. a 21. října 2017. O přízeň voličů se bude ucházet 30 politických stran, hnutí a uskupení.

Ilustrační foto
Foto Wikimedia Commons Martin Strachoň (Bazi)  CC BY-SA 4.0, Link

Volby a volební systém

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky se uskuteční 20. a 21. října 2017. Termín voleb vyhlásil prezident Miloš Zeman 19. dubna 2017. Občané České republiky, kteří dosáhli zletilosti a nejsou omezeni ve svéprávnosti k výkonu volebního práva, zvolí 200 poslanců do Poslanecké sněmovny, dolní komory Parlamentu České republiky, pomocí systému poměrného zastoupení.  Poměrný (proporční) volební systém je kategorie volebního systému, ve které jsou mandáty na úrovni volebního obvodu rozdělovány poměrně. V Česku se poměrný volební systém používá při volbách do Poslanecké sněmovny, krajských a obecních zastupitelstev. Pro rozdělení mandátů se obvykle využívá D’Hondtova metoda, která zvýhodňuje strany s velkým ziskem hlasů. Volby proběhnou v předem vybraných volebních místnostech, o kterých příslušný obecní úřad své voliče informuje nejpozději 15 dnů před volbami. Nejpozději jeden den před začátkem voleb dostane každý volič do schránky ve svém trvalém bydlišti obálku s hlasovacími lístky. Pro každou politickou stranu, hnutí či koalici je jeden lístek.  Hlasovací lístky může volič obdržet i ve volební místnosti. Volit se bude ve všech 14 krajích, které jsou rozděleny na volební okrsky. Po sečtení volebních hlasů volební kosí v každém okrsku, se výsledky předají Českému statistickému úřadu (ČSÚ), který přepočítá počet hlasů na mandáty pro jednotlivé subjekty. Strany či hnutí, které nesplnily stanovenou hranici 5 % získaných hlasů v rámci celé ČR, jsou vyřazeny a nemají na mandát nárok. Mandáty jsou jednotlivým kandidátům strany přiřazovány podle jejich pořadí na kandidátkách. Ovlivnit to mohou voliči díky preferenčním hlasům.

Strany a hnutí

Strany a hnutí mohly předkládat své kandidátní listiny příslušnému krajskému úřadu do 15. srpna 2017, losování čísel hlasovacích lístků proběhne 5. září 2017. Obyvatelé ČR mohou volit i mimo místo svého trvalého bydliště, musí si ale včas vyřídit voličský průkaz. Poprvé v českých volbách budou výdaje na kampaň omezeny, a to maximálně 90 milionů korun za každou stranu.

Strany a hnutí kandidující v letošních volbách

Závěrem bych chtěl podotknout, je důležité přijít a odevzdat svůj hlas do volební urny. Neúčast, s tím, že stejně nemohu nic změnit, právě nahrává „velkým“ a zavedeným stranám k ještě většímu zisku teplých křesílek.

Zdroj: wikipedie

Udělejte si volby nanečisto v naší anketě!!

Comments

comments

fotograf, autor, administrátor a vlastník webu Freedom for Europe Profil na Facebooku www.michalhurby.eu Fotogalerie na Flickr | Fotoreportáže na Flickr email:webmaster@freedomeurope.eu

more recommended stories