[:cs]VE FIRMĚ ZŮSTAL ZE SEDMDESÁTI UPRCHLÍKŮ POUZE JEDEN[:]

[:cs]

13:24 06.02.2017 Halle / Německo

V německém Halle chtěla velká stavební firma GP Günter Papenburg vyškolit na sedmdesát uprchlíků. Školit se uprchlíci měli na pracovní pozice řidič, betonář a nebo třeba pomocný dělník. Dnes ve firmě zůstal již jen pouze jeden z nich. Informace přinesl WELT-n24.

Před rokem média o projektu v Halle masivně informovala

Před rokem, když projekt začal, proběhla snad všemi německými médii zpráva o začlenění uprchlíků do pracovního procesu v rámci integrace u firmy GP Günter Papenburg. Zahájení tohoto programu se zůčastnil i ministerský předseda spolkové země Sasko – Anhaltsko Reiner Haseloff, který tím chtěl poukázat na úspěšnou integraci uprchlíků. Proč ve firmě nakonec zůstal jen jeden z nich, chce Haseloff nechat prověřit.

Sedmdesát uprchlíků chtěla stavební firma „GP Günter Papenburg“ v Halle vyškolit jako řidiče, betonáře a pomocné stavební dělníky. Nakonec zůstal jen jeden. Jako hlavní důvod, proč jich tolik odpadlo, vidí firma v jazykových kurzech. Ty jsou pro uprchlíky povinné. Ty se ale překrývají s pracovním rozvrhem. To vede k nejistotě. Úřad práce se ale takovému nařčení brání. Jazyk je základem pro jakoukoliv integraci. Mnoho uprchlíků Halle opustilo, proto školení přerušili. Premiér Saska-Anhaltska Reiner Haseloff chce nyní skutečné důvody nechat prověřit. Projekt je pro politika CDU důležitou záležitostí. On sám tento podnik minulý rok osobně navštívil.

Uprchlík nenastoupil do práce, protože na ní nebyl „zvyklej“

V dubnu minulého roku přinesl druhý program německé veřejnoprávní televize ZDF reportáž o uprchlících, kteří dostali nabídku práce v dřevařských závodech, nakonec ale brzy po nástupu skončili. Jeden z nich, afgánský fotbalista, se netajil tím, že tento druh práce „není nic pro něj“ a že „není zvyklej“ stát osm hodin u prken.

O čtyři měsíce později. Po naší návštěvě v templínských dřevařských závodech zde započali uprchlíci svojí praxi. Úkol? Pokládat lišty na prkna, pomocná práce.
A očekávání vedoucí podniku? Najít nové praktikanty. Já jsem v podstatě velmi zklamaná, my jsme dali možnost dvěma praktikantům, nebo tedy uprchlíkům si zde udělat praxi. Možná jim i dát v budoucnu zaměstnání. Oba zakrátko praxi ukončili, protože jim je práce moc „tvrdá“. On je jeden z nich. Asif Mohsini, fotbalista z Afgánistánu. Ukážeme mu, co nám vedoucí podniku řekla a zeptáme se ho, proč již po prvním dni skončil. Osm hodin pouze stát, překládat lišty z jedné strany na druhou, na to nejsem zvyklej. To bylo na mě moc. Byl jsem z práce moc unavený a neměl jsem žádnou energii na trénink. To jsem nechtěl.

Příspěvek připravil: Zdeněk Chytra[:]

Comments

comments

more recommended stories