[:cs]V České republice se opět protestovalo proti Zemanovi a Babišovi[:]

[:cs]

20:39 17.5.2017

V Praze, Brně, Liberci, Českých Budějovicích a dalších českých městech se dnes protestovalo proti prezidentu Miloši Zemanovi a ministrovi financí Andreji Babišovi. V Praze se na Václavském náměstí sešlo podle policejních odhadů 6 – 7 tisíc lidí, v Brně byl počet demonstrantů kolem tisícovky. Účast na dnešních demonstracích byla oproti minulému týdnu mnohem nižší.Na demonstracích vystoupili i čeští umělci. Organizátoři požadují odstoupení prezidenta Miloše Zemana z prezidentského úřadu a odstoupení Andreje Babiše. Ministr financí Andrej Babiš dnes ale navrhl premiérovi Bohuslavu Sobotkovi do křesla ministra financí poslance ANO a předsedu hospodářského výboru Ivana Pilného. Sobotka po setkání s Pilným řekl, že Babišův návrh přijímá.

Na Václavském náměstí byli přítomni i tři kandidáti na post prezidenta – Jiří Drahoš, Marek Hilšer a Michal Horáček – kteří si zde postavili petiční stánky, aby si nasbírali podpisy potřebné pro kandidaturu. Organizátorka demonstrací Šárka Fialová sice na sociálních sítích tvrdí, že demonstraci organizuje sama se svými přáteli jako nezávislá aktivistka, vzhledem k přítomnosti prezidentských kandidátů lze o její nezávislosti přinejmenším spekulovat. Do organizace demonstrací jsou zapojeny i další občanské spolky, EEIC a nezisková organizace Open Doors. Na demonstraci se sešli i příznivci Pirátské strany, kteří si donesli stranické vlajky. Po ukončení projevů se část demonstrantů vydala směrem na Pražský hrad.

Po celý den o demonstraci informovala jak mainstreamová, tak veřejnoprávní média. Veřejnoprávní Česká televize vysílala na Facebooku celou demonstraci na Václavském náměstí v Praze živě.


Příspěvek připravil: Zdeněk Chytra
Foto a video: Žarko Jovanovič a Michal Hrubý

Fotogalerie

[:]

Comments

comments

×
Ahoj!!
Jak vám můžeme pomoc?