[:cs]Nedělní recept – Utopenci[:]

[:cs]Utopenec (utopenci) je oblíbený český pokrm studené kuchyně, často podávaný v hostincích k pivu: špekáčky s cibulí ve sladkokyselém nálevu. Utopenci nejsou žádná minutka. Potřebují pět až sedm dnů a to, aby se správně rozležely.

Utopenec
By RkolarskyOwn work, CC BY-SA 3.0, Link

Špekáčky jsou oloupané a po délce naříznuté nebo rozkrojené na menší části, cibule nakrájená na plátky. Nálev se vaří z vody, octa, soli, cukru a koření (pepř, nové koření). Po vystydnutí se jím zalijí špekáčky s cibulí, napěchované nejčastěji do pětilitrové zavařovací láhve, a nechají stát minimálně týden, lépe dva, v chladu. Podává se s chlebem.

Základní recept má řadu variací: V některých verzích se dává i jiná zelenina (pálivá paprika, okurky, zelí), další dochucovadla do nálevu (hořčice, kečup, worcesterová či sójová omáčka), existují i „rychlí utopenci“ se zkrácenou dobou naložení. Kvalitu výrobku ovlivňuje i kvalita použitého špekáčku, popř. jeho náhražek, jako je opékáček, buřt a jiné napodobeniny špekáčku, které se skládají z náhražek.

V době kolem vstupu České republiky do EU se v médiích objevovaly zprávy, že její hygienické předpisy určující rychlost spotřeby připravených jídel v hostincích znemožní mj. prodej utopenců, byly však z oficiálních míst popřeny.

Vynálezcem utopenců je zřejmě hospodský a mlynář Šamánek původem snad z Berounska. Původ názvu utopenec není zcela jasný. Název „utopenec“ údajně vznikl kvůli Šamánkově utonutí při opravě mlýnského kola a nebo kvůli „utopeným“ buřtům.

V současné době se některé z výrobků, které jsou deklarované jako utopenci, nevyrábějí ze špekáčků, jenž musí splňovat kvalitativní požadavky dle vyhlášky č. 326/2001 Sb., ale z jejich nekvalitních napodobenin, jako jsou různé opékáčky, buřty, špekouny apod. Rozhodně volte při nákupu dražší variantu „ze špekáčků“, pár korun navíc, stojí za to. :-)

Nálev na utopence

(tento nálev na utopence používáme v naší rodině již léta)

1 l voda

3 ks bobkový list

6 kuliček nové koření celé

10 kuliček celý pepř

sůl

0,4 l ocet

80g cukr

1 kávová lžička pepř mletý

1 kávová lžička mleté papriky

Všechny suroviny dáme do hrnce a přivedeme k varu. Na mírném plameni necháme táhnou cca 20 minut. Nálev necháme vychladnout a zalije připravené špekáčky ve sklenici. Podle chuti můžeme do nálevu přidat chilli nebo sušené chilli papričky.

Zdroj:

www.m-recepty.cz
Wikipedie[:]

Comments

comments

fotograf, autor, administrátor a vlastník webu Freedom for Europe Profil na Facebooku www.michalhurby.eu Fotogalerie na Flickr | Fotoreportáže na Flickr email:webmaster@freedomeurope.eu

more recommended stories

×
Ahoj!!
Jak vám můžeme pomoc?