[:cs]Trump si už vybral šéfa tajných služeb: Bude jím prý bývalý velvyslanec v Německu[:]

[:cs]Pod prezidentem Barackem Obamou vede tajné služby James Clapper, jenže ten už oznámil, že složí funkci, jakmile 20. ledna složí prezidentskou přísahu Donald Trump. Ten si vybere šéfa nového. Dlouho se spekulovalo o tom, kdo by to mohl být, a podle agentury Reuters už je rozhodnuto. Příštím šéfem tajných služeb prý bude bývalý americký velvyslanec v Německu.

Podle informací agentury Reuters už je jasné, kdo povede tajné služby, až Donald Trump složí 20. ledna prezidentský slib a ujme se úřadu. Novým šéfem tajných služeb by měl být někdejší republikánský senátor Dan Coats – velmi konzervativní politik, který mimo jiné sloužil jako velvyslanec USA v Německu. Velvyslancem ve Spolkové republice Německo byl mezi lety 2001 až 2005, v dobách prezidenta George W. Bushe.

senátor Dan Coats

Senátor Richard Burr má za to, že Daniel Ray „Dan“ Coats, narozený v roce 1943, je skvělou volbou pro šéfa tajných služeb. Proč? „Vzhledem k tomu, že má Dan zkušenosti lídra, že má vůdčí schopnosti, byl vyslancem a myslím, že čas který strávil ve výboru, ho naučil, co ta role obnáší,“ sdělil Burr agentuře.

Informaci o tom, kdo se má stát příštím šéfem tajných služeb, prý vynesl jeden z členů Trumpova přípravného týmu.

Volbu Coatse prý vítají i pracovníci tajných služeb. Ačkoli nechtějí vystupovat veřejně, pod podmínkou zachování anonymity prozrazují, že doufají ve zlepšení vztahů mezi prezidentem Trumpem a tajnými službami. Coats by mohl k usmíření přispět. V jeho prospěch údajně mluví i to, že má zkušenosti z Evropy, a tím také realističtější pohled na Rusko. Trump dává najevo, že by s Ruskem rád „normalizoval vztahy“, jenže mnohým republikánům se to příliš nelíbí.

Coats je znám rezervovaným přístupem k homosexuálům a horlivou podporou národních bezpečnostních programů ve stylu práce Národní bezpečnostní agentury (NSA), jejíž činnost rozkryl Edward Snowden.

text v angličtině ZDE

zdroj : parlamentnilisty.cz
Mar[:]

Comments

comments

redaktor a zakladatel facebookové stránky Welcome to Reality | Vítejte v realitě a stejnojmenné facebookové skupiny Welcome to Reality | Vítejte v realitě email: marek@freedomeurope.eu