[:cs]Teroristický útok v Berlíně[:]

[:cs]

Nejméně 12 mrtvých, 50 zraněných, některých těžce. To je zatím smutná bilance pravděpodobného  teroristického útoku v Berlíně, kde kamion s polskou SPZ vjel do davu návštěvníků vánočního trhu. Podle mínění německé policie, vjel řidič do lidí úmyslně. Policie ve zdemolované kabině nákladního vozu nalezla jedno mrtvé tělo. Pravděpodobného řidiče, který z místa činu uprchl, policie zadržela. Německá média uvádějí že zadržený muž byl afgánského nebo pakistánského původu, byl do země přijat jako uprchlík a žil v jednom z berlínských azylových zařízeních. Nyní je kamion z místa neštěstí odklízen a bude odvezen na forenzní analýzu. Po útoku v Berlíně je bezpečnostní situace v Německu velmi napjatá.  „S útokem na vánoční trh v Berlíně, naše nejhorší obavy se staly skutečností. Nyní je třeba přezkoumat bezpečnostní koncepce všech vánočních trhů v Německu,a je otázkou, zda stále mohou i nadále probíhat „. řekl deníku BILD odborník na vnitřní bespečnost Stephan Mayer (43, CSU). Vánoční trh v berlínské čtvrti Charlottenburg je přímo u víceproudé silnici , kde není chodník chráněn žádnými zábranami. To znamená, že vozidla mohou volně najet do davu, jak se tomu stalo v pondělí večer. Shlomo Spiro, protiteroristický expert z Tel Avivské University na dotaz zpravodajskému kanálu N-TV řekl: “ Bezpečnostní orgány byli v tomto případě samozřejmě překvapeny. Bude zajímavé sledovat, jak rychle se přizpůsobí nové situaci. “ O ochraně vánočního trhu profesor řekl: “ Nebylo tam žádné bezpečnostní opatření, byl jsem tam a a bylo sotva vidět policisty. Nebyli tam žádné kontroly, provoz byl zcela normální”. Po útoku v Berlíně, většina zemí Evropy, zpřísnila bezpečnostní opatření.  V souvislosti s útokem v Berlíně posiluje česká policie s okamžitou platností bezpečnostní opatření u míst s vysokou koncentrací osob. Na Twitteru o tom v pondělí večer informoval ministr vnitra Milan Chovanec.

Starosta Nice, Philippe Pradal vidí nezaměnitelnou paralelu útoku v Berlíně z útokem v Nice 14. července 2016, při kterém zemřelo 80 lidí, kde útočník, 31 letý “Francouz” tuniského původu, také použil k útoku nákladní vozidlo, když najel do lidí na plážové promenádě, kteří se právě účastnili oslav státního svátku. “ Stejný postup, stejné násilí, dokonce i stejná nenávist ke šťasným lidem” napsal na svém twitteru Philippe Pradal .

[:]

Comments

comments

fotograf, autor, administrátor a vlastník webu Freedom for Europe Profil na Facebooku www.michalhurby.eu Fotogalerie na Flickr | Fotoreportáže na Flickr email:webmaster@freedomeurope.eu