[:cs]Sýrie míří k mírovým rozhovorům, řekl Asad.[:]

[:cs]Syrská vláda je připravena jednat o mírových rozhovorech, které by se měly konat ještě během ledna, ve středoasijském Kazachstánu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Zatím ale není jasné, kdo bude zastupovat syrskou opozici.

Prezident Asad v rozhovoru pro média prohlásil, že je rozhodnut osvobodit od teroristů „každý centimetr čtvereční území“ Sýrie. „Jsme oprávněni osvobodit jakékoli území, které kontrolují teroristé, ať už si říkají jakkoli. Ať se nazývají Islámský stát, An-Nusra (odnož Al-Káidy), ať říkají, že jsou umírnění, že jsou Bílé přilby (civilní záchranáři), nejde tu o jména,“ dodal.

Asad v interview také prohlásil, že od dobytí Halabu (Aleppa) je jeho vláda na cestě k vítězství. Město bylo dobyto v prosinci po měsících obléhání a leteckých, i pozemních úderů. Smrtící letecké útoky na východní část města ovládané povstalci bylo dle Asada oprávněné. V opačném případě by totiž civilisté byli ponecháni napospas „teroristům“.

OSN měla ale jiný názor a uvedla, že Asadova vojenská kampaň ve městě, která vedla k tomu, že o střechu nad hlavou přišly desítky tisíc civilistů, mohla být porušením válečného práva.
Obvinění z válečných zločinů, mučení vězňů, shazování barelových bomb na civilisty a bombardování nemocnic, Asad vyvracel a dodal, že pokud by se tak stalo, neměl by žádnou podporu, nebyl by prezident, a nebyla by už ani vláda.
Asad dále uvedl. Dokázali jsme odolávat po celou válku, protože jsme měli podporu lidu. Tu nemůžete mít, jestliže zabíjíte občany.

zdroj : ČTK

čtěte také : Sýrie. V neděli zabila turecká armáda 48 členů IS při vzdušných a pozemních útocích

IMIGRANTI ŽENU ZBILI DO BEZVĚDOMÍ, POTÉ JÍ ZNÁSILNILI

VIDEO: DO NĚMECKÉHO BREMERHAVEN DORAZILO NA STOVKY KUSŮ TĚŽKÉ VOJENSKÉ TECHNIKY USA

Mar

[:]

Comments

comments

redaktor a zakladatel facebookové stránky Welcome to Reality | Vítejte v realitě a stejnojmenné facebookové skupiny Welcome to Reality | Vítejte v realitě email: marek@freedomeurope.eu