Stovky muslimů po celém světě protestují proti rozhodnutí USA, uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele.

Stovky muslimů po celém světě protestují proti rozhodnutí USA, uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele. V Turecku bylo uspořádáno 132 protestů, 91 dalších v USA, 22 v Německu a 14 ve Švédsku. Palestinci pálí vlajky USA. K útokům na americké cíle i na spojence USA vyzvala teroristická síť Al-Káida. Palestinské teroristické hnutí Hamás včerejšek vyhlásilo začátkem třetí intifády – povstání proti Izraeli. O problému již jedná i rada bezpečnosti OSN, která byla svolána na základě žádosti osmi z jejích 15 členů.

 

Protest před americkou ambasádou v Berlíně
Zdroj : Twitter

Ve středu v noci americký prezident Donald Trump oficiálně uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele během televizního projevu z Bílého domu. Trump zároveň požádal americké ministerstvo zahraničí, aby začalo připravovat plán na přesunutí ambasády do Jeruzaléma. Izrael prohlásil Jeruzalém za hlavní město v roce 1950. Tam je také sídlo vlády a parlamentu. Naopak všechny zahraniční zastupitelské úřady se v současné době nacházejí v Tel Avivu. O přesunu ambasády se spekuluje už od roku 1995, kdy o tom rozhodl Kongres. Tisíce lidí včera demonstrovaly zejména v muslimském světě proti středečnímu oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele. Stovky demonstrací byly organizovány po celém světě na protest proti rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o přesunutí velvyslanectví své země z Tel Avivu do okupovaného Jeruzaléma. V Turecku bylo uspořádáno 132 protestů, 91 dalších v USA, 22 v Německu a 14 ve Švédsku. Na palestinských územích zemřel při střetech s izraelskými bezpečnostními složkami nejméně jeden Palestinec. Podle palestinských záchranářů bylo při včerejších demonstracích zraněno několik stovek lidí. Protest s účastí asi 3000 osob se konal v evropské části Istanbulu, Turci přišli demonstrovat i v Ankaře a Izmiru. Na 5000 lidí seshromáždilo u uprchlického tábora pro Palestince v Libanonu, demonstrovalo se i u káhirské mešity Al-Azhar či v pákistánské metropoli Islámábádu. Muslimové protestovali i v indické části Kašmíru, v Malajsii, Indonésii, Jemenu, Iráku či Jordánsku. Mnohde se konaly protesty před ambasádami USA, lidé pálili americké vlajky a podobizny Trumpa. V Jordánsku před americkým velvyslanectvím v Ammánu požadovaly stovky Jordánců uzavření ambasády s hesly „Amerika je hlavou hada“ a „Žádná americká ambasáda na jordánském uzemí“ a „Žádná americká základna na jordánské půdě“.

Autor: Kremlin.ru, CC BY 4.0, Odkaz

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan hrozí, že přeruší diplomatické vztahy s Izraelem. Jordánsko volá po naléhavé schůzce Ligy arabských států. Jeho země také požaduje, aby se Organizace pro islámskou spolupráci (OIC) setkala v sobotu na úrovni ministrů zahraničí. Dnes mají protesty ve světě pokračovat.

 

 

 

 

Vyvolá rozhodnutí USA o uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele zvýšenou vlnu terorismu ?

Arabové a turci před americkou ambasádou u Braniborské brány v Berlíně

Zdroje:

AljazeeraČTK iDnes,  palinfo.com , Spiegel On-line, Twitter

Comments

comments

fotograf, autor, administrátor a vlastník webu Freedom for Europe Profil na Facebooku www.michalhurby.eu Fotogalerie na Flickr | Fotoreportáže na Flickr email:webmaster@freedomeurope.eu

×
Ahoj!!
Jak vám můžeme pomoc?