[:cs]Srpen 1968 aneb okupace na vlastní přání a pro výstrahu ostatním[:]

[:cs]

Srpen 1968, jednoznačně se jednalo o intervenci, ne okupaci, představitelé SSSR podlehli tlaku svých spojenců, kteří se v ČSR i mimo něj báli o své pozice, sám SSSR neměl prakticky žádný důvod k zásahu a postupoval značně liknavě

Ilustrační foto – srpen 1968
By František Dostál – František Dostál´s archive, CC BY-SA 4.0, Link

O srpnu 1968, můžeme mluvit jako o vydupanéintervenci a ne jako o okupaci,
představitelé SSSR tehdy neochotně podlehli tlaku svých spojenců, kteří se v ČSR i mimo něj báli o své pozice, sám SSSR neměl prakticky žádný důvod k zásahu a postupoval značně liknavě, „revoluční“ vedení ČSR ho opakovaně ujištovalo o své loajalitě, naopak neschopní soudruzi vlezdoprdelkové třesoucí se o pozice ho horlivě zahlcovali zkreslenými zprávami o neudržitelné a katastrofální situaci, stejně tak na Moskvu tlačili další naši sousedé obávající se o vývoj situace v jejich zemích.
Naopak naprostá většina „sovětů“ žijících resp. pracujících v ČSR důvod k intervenci neviděla a považovala ji za nesmysl, předem byla o intervenci informována jen hrstka z nich, většina byla možná ještě víc překvapená než občané ČR.
Západ nebyl ochoten zasáhnout, ten naopak správně pochopil, že se jedná o interní spor v rámci „komunistického“ bloku a že porážka „revolucionářů“ povede k jeho vítězství v budoucnosti, další „nestandardní“ a internacionální, leč vlastenečtí soudruzi Tito a Castro měli s intervencí do vnitřních záležitostí ČSR problém a prakticky ji odsoudili.
Listopad 1989 a rok srpen 1968 resp. požadavky a cíle nemají mnoho společného, drtivá většina v roce 1968 chtěla „demokratizaci“ poměrů, ale vývoj po roce 1989 by odmítla,
mnozí z nich by si lépe rozuměli s Bruselem 2017 než s Prahou 1989.
Měli bychom se konečně poučit, zítra může zase nějaký „soudruh“ z ČR požadovat intervenci na Bruselu resp. NATO a není vyloučeno, že úspěšně.

Zdroj: http://jovanovic.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=619717

Publikováno se souhlasem autora[:]

Comments

comments

×
Ahoj!!
Jak vám můžeme pomoc?