[:cs]ŠOKUJÍCÍ REPORTÁŽ RTL: MĚSTO LUDWIGSHAFEN VYSTĚHOVALO Z DOMŮ SOCIÁLNĚ SLABÉ, DOMY ZBOURÁ A POSTAVÍ NOVÉ – PRO UPRCHLÍKY[:]

[:cs]

18:45 13.02.2017 RTL AKTUELL

Včera odvysílala německá televizní stanice RTL ve své hlavní zpravodajské relaci reportáž z městské části Ludwigshafenu Mundenheim, kde jsou sociálně slabé rodiny vystěhovávány ze svých bytů, na jejichž místě mají vyrůst zcela nové domy pro uprchlíky.

Sociálně slabé rodiny do rozpadající se ubytovny, uprchlíci do moderních novostaveb
V Mundenheimu žijou sociálně slabé německé rodiny. Některé i desítky let. Město Ludwigshafen se nyní rozhodlo na tomto místě postavit zcela nové byty pro uprchlíky, starousedlíci jsou vystěhováváni z jejich bytů, které budou zbourány. Někteří nacházejí místo v polorozpadlé ubytovně nedaleko nového „uprchlického sídliště“, jiní končí na ulici.

Pokud jde o integraci uprchlíků do naší společnosti, běží spousta věci dobře. Ale jsou zde i diskutabilní rozhodnutí. Například Ludwigshafen. Tam se musí (Harz IV) sociálně slabí vystěhovat, protože je město povinné přijmout určitý počet uprchlíků, nemá ale dostatek ubytovacích prostor. Náš kolega Burkhard Kress z magazínu EXTRA spojil dohromady vše, na co přišel. Městská část Mundenheim v Ludwigshafenu. Místo, kde bydlí nezaměstnaní, sociálně slabí – takzvané „horké místo“. Přesto je to pro mnohé domov. Právě zde zřizuje město nové ubytování pro uprchlíky. Z toho důvodu musí zmizet staré domy. Birgit Schrwoange und Burkhard Kress z magazínu EXTRA zažili obyvatele mezi naštváním a rezignací. „Žiju zde 33 let a teď musím pryč. Byty budou zbourány, já musím pryč ze svého bytu. Můj muž má rakovinu, je těžce nemocný.“…“My říkáme: Ti lidé (uprchlíci) za to nemohou. Také bych utekla, kdyby u nás byla válka. Ale ta nespravedlnost ze strany státu, to není normální.“ Většina starých domů jsou již prázdné. Obyvatelé byli vyhozeni před dveře, mnoho z nich nyní žije téměř 100 metrů daleko od nových domů pro uprchlíky. V této nouzové ubytovně. Manuela Dietz nám ukazuje, jak musí žít se svými dvěma dětmi. „To je Mirkův pokoj, a večer roztahujeme gauč – je to současně i moje ložnice.“ Nucené vystěhování – rozhodnutí, které může vést k napětí a posilování pravicových stran. Při zemských volbách zde AfD dosáhlo s 22,1% nejlepšího výsledku. Samotná města jsou v nouzi, musí přijímat určitý počet uprchlíků i přesto, že jinde stojí prázdná ubytovací místa pro uprchlíky. Experti již požadují změnu uprchlických kvót. Také pro uprchlíky to není lehká situace. Navštívili jsme jeden z moderních bytů pro uprchlíky, kam byly přemístěny dvě rodiny z Íránu a Sýrie. Ptáme se jich, jestli rozumí naštvanosti Němců. Ano, kdybych byl v mé zemi a stalo se mi to samé, také bych to viděl stejně. Město se nechtělo vyjádřit k našim otázkám na kameru. A tak budou staří a noví obyvatelé městské části ponecháni svému osudu.

Němci jsou naštvaní, uprchlíci se smějí
Situce v Ludwigshafenu vyvolává v mnohých lidech zlobu a zklamání. Původní němečtí obyvatelé jsou naštvaní, většinou ale na rozhodnutí města rezignovali. Zato uprchlíci jsou ve svých nových domovech, které stojí na místě domů původních obyvatel, patrně šťastní. I když jeden Íránský uprchlík přiznává, že kdyby se ve své zemi dostal do té samé situace, tak by se mu to také nelíbilo, přesto mu ale na konci reportáže nemizí úsměv ze tváře. Taky aby ne, on jako uprchlík dostal přeci nový, moderní byt.

Příspěvek připravil: Zdeněk Chytra[:]

Comments

comments