[:cs]ŘEDITEL „ČLOVĚK V TÍSNI“ ŠIMON PÁNEK: V ČT SE PUSTIL DO ZEMANA, ZASTAL SE UPRCHLÍKŮ A DOŠLO I NA „KREMLOBOTY“[:]

[:cs]

20:20 11.1.2017 Praha

Hostem středečního pořadu Interview ČT24 byl ředitel neziskové organizace „Člověk v tísni“ Šimon Pánek. Zkritizoval prezidenta Zemana, odsoudil spojování uprchlíků s terorismem a Rusko obvinil ze záměru destabilizovat Evropu.

Podle Pánka Zeman zasazuje strach do společnosti

Pánek se vyjádřil k dnešnímu rozhovoru prezidenta republiky Miloše Zemana v Českém Rozhlase, kde prezident oznámil pohyb „Afričana z Magrebu“ po území České republiky, který má být napojen na teroristickou síť. Pánek v úvodu pořadu k výroku prezidenta prohlásil: „Ta definice toho, jak flagrantní a vlastně hloupá chyba něco takového vykřičet, byla jasná.“
Podle Pánka je dnešní vyjádření prezidenta republiky: „…součást zasazování strachu do společnosti, na kterém potom sbírá body, protože přes ten strach, který podporuje, varuje před hrozbami, které existují a nebo neexistují…“

Pánek je přesvědčen, že většina uprchlíků jsou lidé, kteří utíkají z války

K terorismu se Pánek jasně vyjádřil v tom smyslu, že terorismus jsme zde měli i před uprchlickou krizí. Islámský stát podle Pánka rekrutoval lidi od roku 2012 v západní Evropě. V souvislosti s uprchlickou krizí ředitel neziskové organizace Pánek dodává: „Chtěl bych, abychom si uvědomili, že uprchlictví neznamená terorismus, to je nepřípustná a neférová zkratka. Absolutní většina těch uprchlíků jsou lidé, kteří utíkají z války, například ze Sýrie.“

Poznámka redakce: Údaje o procentuálním poměru skutečných uprchlíků k tzv. ekonomickým imigrantům jsou v zahraničních médiích udávána diametrálně rozdílně, než jak uvádí pan Pánek. Freedom for Europe o tom informoval minulý týden.)

Více zbraní znamená více střílení a více obětí

Pro možnost bránit se proti teroristům se zbraní v ruce tak, jak to navrhuje ministr vnitra Chovanec, nemá Pánek moc pochopení. Vyjádřil svou obavu nad tím, že kdyby bylo mezi lidmi více zbraní, bylo by i více střílení a více obětí, protože je zde riziko, že lidé otočí zbraň proti sobě. Jako příklad uvádí USA, která má podle jeho slov nejliberálnější politiku v držení zbraní a potýká se s tím spojenými problémy.

„Pro Rusko je destabilizace Evropy jeden z hlavních cílů“

„Na území České republiky a Slovenska byly založeny cíleně a úmyslně desítky serverů s posvěcením ruských propagandistických center, a tyto věci je potřeba začít přinejmenším sledovat a navrhovat, co s tím.“, říká ředitel neziskové organizace Člověk v tísni ke zřízení Centra proti terorismu a hybridním hrozbám.
Dále dodává, že provozovatelé webů a sociálních sítích budou muset převzít zodpovědnost za obsah, který je šířen „Kremloboty“, kteří jsou placeni za to, že do internetu dostávají různé poplašné zprávy, politické informace a očerňující informace. Pro Pánka je nepřípustné politické a společenské vměšování se Ruska do Evropy pomocí internetu.

(Poznámka redakce: Web Freedom for Europe, ačkoliv se již dvakrát dostal do hledáčku Centra proti terorismu a hybridním hrozbám, není financován Ruskem. Další podrobnosti přineseme později.)

Příspěvek připravil: Zdeněk Chytra[:]

Comments

comments