ONLINE Volby Německo 2017

13:19 24.9.2017 Berlín / Německo

Ve Spolkové republice Německo dnes začaly volby do Bundestagu (parlamentní volby). Volit může 61,5 milionu občanů Německa, volební lístky lze odevzdat do 18:00 hodin. Do voleb jde 48 politických stran. Průběžné výsledky voleb budeme zveřejňovat.

Dnešní volby nerozhodnou jen o počtu křesel zástupců zvolených stran v berlínském Bundestagu, ale i o budoucím kancléři Spolkové republiky. CDU/CSU (Křesťansko demokratická unie) vyslala do boje o post kancléře stávající kancléřku Dr. Angelu Merkelovou, za SPD (Sociální demokraté) kandiduje bývalý předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. Preference průzkumů za poslední týdny hovoří o silném náskoku Angely Merkelové před Martinem Schulzem.

Německá média minulý týden zveřejnily průzkumy, na základě kterých se má německá Alternativa pro Německo (AfD) stát třetí nejsilnější stranou v Bundestagu. Informace přinesl server Die WELT. Protože s touto stranou nikdo ale do koalice nepočítá, zřejmě AfD vytvoří v Bundestagu silnou opozici. Svobodná demokratická strana (FDP) a strana Alternative für Deutschland (AfD), která po volbách jistě usedne v parlamentu, již dříve oznámily, že podpoří vznik parlamentního vyšetřovacího výboru k migrační politice vlády kancléřky Angely Merkelové, a to z důvodu vpuštění ilegálních imigrantů do Německa, kteří v roce 2015 uvízli na tzv. Balkánské cestě. Není totiž jasné, na jakém právním základě tak Angela Merkelová v roce 2015 učinila.

Aktualizováno 15:59 24.9.2017
Volební účast do 14:00 hodin nižší než v roce 2013

Do dnešní 14:00 hodiny vhodilo do volebních uren v Německu 41,1 procent oprávněných voličů svůj hlasovací lístek. K tomuto číslu ale nejsou započítány hlasy voličů, kteří volili takzvanou „obálkovou metodou“. Občané mohli své lístky odevzdat nebo zaslat v obálce ještě před dnešním oficiálním termínem. V těchto volbách hlasovalo mnohem více občanů touto metodou než v roce 2013.

Podle informací FOCUS Online se před volebními místnostmi v Postupimi tvořili dlouhé fronty. V Sasku-Anhaltsku odevzdalo svůj hlas 29,6 procent oprávněných voličů, před čtyřmi lety ve stejný čas jich bylo 25,8 procent.

Aktualizováno 17:17 24.9.2017
Alternativa pro Německo předběhla Die Linke a podle dnešního průzkumu se dostala na třetí místo.

Aktualizováno 18:21 24.9.2017
Prognózy v 18:00 hodin: CDU/CSU 32,5 procent, SDP 20 procent a AfD 13,5 procent

V 18:00 hodin skončily volby do Bundestagu v Německu. Nyní se sčítají volební hlasy. Podle prvních prognóz z 18:00 hodiny vede v německých volbách CDU Angely Merkelové, SPD Martina Schulze zůstává na druhém místě daleko za CDU. Třetí nejsilnější stranou je zatím AfD.

Comments

comments

občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Profil na facebooku email: zdenek.chytra@freedomeurope.eu