[:cs]Ohlášený návrat migrační krize[:]

[:cs]

By Albtalkourtaki (Own work (Original text: eigene Aufnahme)) [Copyrighted free use], via Wikimedia Commons
18.07.2017 Itálie
Již měsíce se dala předpokládat eskalace migrační krize. Itálie dlouhodobě čelí vysokému přílivu imigrantů, pomoci se jí ale od Evropské Unie nedostává. Italská vláda nyní zvažuje využití takzvané „nukleární možnosti“, jak ji nazývají diplomaté. Jedná se o Směrnici Evropské Unie číslo 2001/55.

Evropská směrnice 2001/55 povoluje členskému státu v případě masového přílivu imigrantů vydání tzv. dočasných Schengenských víz. Itálie chce této směrnice využít a vydat víza 200 000 migrantům. Ti se potom mohou volně pohybovat po území celé Evropské Unie a v jakémkoliv členském státě požádat o azyl.

Řím zprávu, která se objevila o víkendu v mnoha médiích, dementuje. Italský zastupující ministr zahraničí Mario Giro ujišťuje o tom, že italská vláda nemá v plánu činit v této otázce vlastní kroky.

Zastupující ministr zahraničí Mario Giro:

„My nechceme podnikat žádné jednostranné kroky. Rozhodující ale je, aby Itálie nebyla přetvořena v jeden ohromný Hotspot. Pokud bude nadále přicházet takové množství migrantů, se kterými nám nikdo nepomůže, tento krok provedeme. Eskalace krize byla očividná.“

Již počátkem roku bylo zřejmé, že v otázce migrační krize dojde k eskalaci. V první polovině roku přišlo oficiálně do Itálie 85 000 migrantů, což je o 21% více, než za stejné období minulého roku. V Itálii je nyní situace doslova explozivní. Velké napětí panuje mezi jednotlivými starosty měst podobně, jako tomu bylo mezi německými v roce 2015.

30 starostů provincie Messina protestovalo o víkendu před azylovým centrem. Pro italský tisk mluvčí starostů sdělil, že se starostové nemohou podílet na důležitých rozhodnutí.

Mluvčí starostů provincie Messina Enzo Lionetto:

„Problém je, že nás nikdo nezapojuje k důležitým rozhodnutím. Nikdo z nás nemá osobně nic proti migrantům, ale nyní se migrace stala opravdovou invazí.“

Deník WELT dále uvádí, že německá kancléřka Angela Merkel chce vynechat téma migrační krize z předvolební kampaně.[:]

Comments

comments

občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Profil na facebooku email: zdenek.chytra@freedomeurope.eu