[:cs]“Nová hedvábná cesta“: proč Čína investuje do Sýrie miliardy dolarů[:]

[:cs]

Čínské soukromé a státní společnosti jsou ochotné investovat dvě miliardy dolarů do ekonomiky budoucí Sýrie. Peníze půjdou na obnovení zásobování vodou a elektrických sítí, stavbu silnic a domů

Pro Čínu vede cesta do Evropy přes Sýrii

Zájem Číny o zajištění své přítomnosti v Sýrii odpovídá geopolitické situaci této země, která se nachází na křižovatce cest vedoucích do Malé Asie, Evropy přes Středozemní moře a na Arabský poloostrov.

Od roku 2014 zpracovává Peking projekt „Nové hedvábné cesty“ – globální tranzitní sítě, která umožní převážet zboží a cestující na území mezi Čínou a Evropou.

Jeden z „koridorů“ chce vést Peking přes Sýrii, do které ekonomiky aktivně investoval do roku 2011. Události „arabského jara“, ke kterým od té doby došlo, značně poškodily čínské ekonomické zájmy. Peking odpověděl tím, že začal poskytovat diplomatickou Od roku 2014 zpracovává Peking projekt „Nové hedvábné cesty“ – globální tranzitní sítě, která umožní převážet zboží a cestující na území mezi Čínou a Evropou.podporu Asadovi a vyhýbal se přitom otevřené konfrontaci s Washingtonem.

Dlouhou dobu Čína zaujímala vyčkávací postoj. „Sýrie se rozkládá podél Hedvábné cesty,“ okomentoval situaci v interview pro Sputnik China chen Fēngjin, pracovník čínského Institutu současných mezinárodních vztahů. „Ale pro Sýrii je dnes nejdůležitější ukončení války a až potom bude zahájena obnova ekonomiky“.

Podle údajů Asia Times, čínští podnikatelé zvyklí jednat opatrně byli vystrašení americkým bombardováním letiště Rohoretka. Ale v létě 2017 se Číně zdá situace dost příznivá na to, aby se začal rozhovor o investicích.

Této otázce bylo věnováno setkání čínských podnikatelů a zástupců Damašku v rámci syrského Expa v Pekingu 9. července 2017. Sál, kde se konala akce, byl přeplněn.

Podle názoru analytika Pepe Escobara, ochota Číny investovat do Sýrie svědčí o tom, že v Pekingu sází na ukončení krvavé občanské války v dohledné budoucnosti. „Čína buduje svou strategii na roky dopředu a už nyní se snaží upevnit své místo v mírové Sýrii,“ komentuje odborník.

Proč Čína potřebuje syrské pobřeží?

V rozhovoru pro agenturu RIA Novosti prezident ruského Centra strategických komunikací Dmitrij Abzalov uvedl, že ČLR počítá s výhodnými dohodami na obnovu válkou zničené země. „Sýrie nemá peníze, ale pokud bude nastolen trvalý mír, tak dojde k mezinárodní konferenci a budou poskytnuty finanční prostředky na obnovu infrastruktury,“ říká Abzalov. Za těchto podmínek pro Peking bude výhodné si předem zajistit svou účast.

„Čína nestaví prostě novou železnici nebo přenosovou soustavu. Staví ji podle svých technologií a to znamená, že pro obsluhu této infrastruktury budou nadále potřební čínští specialisté. Právě to lze označit za dlouhodobou strategii Číny, „říká analytik.

Kromě výhodných dohod se Peking může v Sýrii zajímat i o uhlovodíky, které se nacházejí v oblasti města Deir ez-Zor. Do roku 2011 směřovaly čínské investice v Sýrii hlavně do ropného a plynového průmyslu.

Velký význam může mít pro Čínu i geopolitický aspekt přítomnosti v Sýrii. Zatímco Spojené státy se zajímají o země, které obklopují Čínu, Peking si samozřejmě počíná symetricky. Z geografického hlediska Sýrie leží blízko takových amerických partnerů, jako je Turecko a Saúdská Arábie. Realizací projektů při hranicích těchto států Čína dává najevo, že vychází z geopolitické izolace na Dálném východě, do které ji chce zatlačit Washington.

zdroj : Asia Times
RIA Novosti

Mar[:]

Comments

comments

redaktor a zakladatel facebookové stránky Welcome to Reality | Vítejte v realitě a stejnojmenné facebookové skupiny Welcome to Reality | Vítejte v realitě email: marek@freedomeurope.eu

×
Ahoj!!
Jak vám můžeme pomoc?