[:cs]Netanjahu v Budapešti budoval spojenectví proti EU[:]

[:cs]

Český premiér Bohuslav Sobotka, Izraleský premiér Benjamin Netanjahu, polská premiérka Beata Szydlová, premiér SR Robert Fico a maďarský premiér Viktor Orbán

Podle serveru index.hu izraelský premiér mimořádně ostře kritizoval EU za to, že spolupráci váže k palestinským mírovým jednáním. Přidal se k němu i maďarský premiér V. Orbán.

Budapešť 20. července (TASR) – Izraelský premiér Benjamin Netanjahu během své návštěvy Budapešti, v jejímž rámci se ve středu setkal s předsedy vlád zemí Visegrádské čtyřky (V4), budoval spojenectví proti Evropské unii, přičemž v osobě maďarského ministerského předsedy Viktora Orbána, který právě tomuto seskupení předsedá, našel i komplice. Píše o tom dnešní vydání maďarského levicového deníku Népszava.

Periodikum připomíná, že Netanjahu ostře kritizoval EU za to, že spolupráci váže k politickým podmínkám, například v oblasti výměny technologií.

Népszava podotýká, že o dobré hospodářské a politické vztahy s Izraelem mají zájem všechny země čtyřky, i z pohledu toho, že automobilové fabriky v nich potřebují izraelské technologie. Cílem izraelského premiéra je zase vybudovat jakousi základnu ve střední Evropě, neboť Polsko bylo v červnu zvoleno na nadcházející dva roky členem Rady bezpečnosti OSN, a podporu zemí V4 v rámci EU potřebuje Netanjahu na zmírnění kritiky Unie za postoj Izraele k Palestincům.

Zpravodajský server index.hu připomněl, že novináři čekající na tiskovou konferenci po jednání Netanjahua s premiéry Česka, Maďarska, Polska a Slovenska – Bohuslava Sobotky, V. Orbána, Beaty Szydlovej a Roberta Fica, mohli prostřednictvím sluchátek na tlumočení jistý čas poslouchat rozhovor neveřejné schůzky .

Podle serveru izraelský premiér mimořádně ostře kritizoval EU za to, že spolupráci váže k palestinským mírovým jednáním. Přidal se k němu i Orbán, který řekl, že Evropa si tak podkopává vlastní bezpečnost.

Netanjahu se negativně vyjadřoval také o vládě amerického prezidenta Donalda Trumpa a mluvil i o bombardování Sýrie. Jeho štáb zhruba v té době zjistil, že omylem zapnutý zvukový kanál přenáší zvuk čekajícím novinářům, a okamžitě ho vypnul.

zdroj : index.hu

Mar
[:]

Comments

comments

redaktor a zakladatel facebookové stránky Welcome to Reality | Vítejte v realitě a stejnojmenné facebookové skupiny Welcome to Reality | Vítejte v realitě email: marek@freedomeurope.eu