VIDEO. Nemáme strach! Desetitisíce lidí v Barceloně demonstrovaly proti teroru

Král Felipe VI. v Barceloně
Král Felipe VI. v Barceloně

Na demonstraci přijel i španělský král Filip VI. Jednalo se o zcela výjimečnou situaci od roku 1975, kdy byla po pádu frankistické diktatury obnovena monarchie.

„Naplňme ulice mírem a svobodou,“ vybídla radnice druhého největšího města Španělska po atentátech spáchaných v Barceloně a v nedalekém letovisku Cambrils 17. a 18. srpna. K útokům v Katalánsku se přihlásil Islámský stát.

Kromě krále se manifestace zúčastnil premiér Mariano Rajoy a další španělští politici. Ještě před demonstrací uvedl, že král chce svou přítomností „vyjádřit lásku k lidem Barcelony, Cambrilisu a Katalánska“.

Rajoy také řekl, že s celou katalánskou veřejností a s celým Španělskem na demonstraci podá „jasnou zprávu o jednotě a odsouzení terorismu a lásce k městu Barceloně“. Kritici mu vyčetli, že tyto vřelé komentáře kontrastují s dřívější Rajoyovou ostrou kritikou katalánských politiků. Ti chtějí totiž uspořádat letos 1. října referendum o nezávislosti Katalánska na Španělsku.

Mnoho demonstrantů přišlo s katalánskými vlajkami. Z davu zněly také kritické výkřiky na adresu krále, kromě jiného za jeho podporu vývozu zbraní do Saúdské Arábie.

První řady průvodu za obřím transparentem „No tinc por“ (katalánsky „Nemám strach“) byly na přání radnice vyhrazeny představitelům složek, které se během teroristických akcí staraly o oběti: policistům, hasičům, zdravotníkům, taxikářům, obchodníkům. V prvních řadách kráčeli také barcelonské třídy La Rambla, kde došlo k hlavnímu útoku. Na dalších transparentech byla nápisy jako „Nejlepší odpovědí je mír“ a „Ne islamofobii“. Mezi účastníky byli muslimové a muslimky v typickém oblečení.

Podobné demonstrace jako v katalánské metropoli se konaly také v hlavním městě Madridu, Valencii a Vigu.

 

zdroj : 
fcb : El País

Mar

Comments

comments

redaktor a zakladatel facebookové stránky Welcome to Reality | Vítejte v realitě a stejnojmenné facebookové skupiny Welcome to Reality | Vítejte v realitě email: marek@freedomeurope.eu

×
Ahoj!!
Jak vám můžeme pomoc?