[:cs]Nastává doba zdražování, přichází inflace[:]

[:cs]

2017-06-12 18:30:34 Berlín / Německo

Server německé zpravodajské televize „n-tv“ před pár dny informoval o nastupující inflaci, v jejímž důsledku stoupají ceny v oblasti bydlení, tepla, pohonných hmot nebo potravin. A do budoucna tomu nebude jinak.

V Německu stouply v květnu spotřebitelské ceny o 1.5 procenta. V celé Eurozóně tomu bylo podobně, spotřebitelské ceny stouply o 1.4 procenta. Evropská centrální banka (ECB) tak téměř dosáhla svého inflačního cíle. Přesto však šéf ECB Mario Draghi nadále nakupuje dluhopisy v rozsahu 60 miliard Eur za měsíc – ECB jednoduše tiskne další peníze.

Celková aktiva ECB jsou vysoká jako ještě nikdy v minulosti. V předchozích třech letech došlo k dvojnásobnému zvýšení na 4100 miliard Eur a do konce roku se zvýšení předpokládá na 4500 miliard Eur. Také centrální banky Japonska a USA masivně pumpovaly likvidity do finančního systému. V Německu se to odrazilo například na cenách nemovitostí, které stouply o sedm procent.

V posledních třech letech v Eurozóně díky tisku peněz ECB v poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) dvojnásobně vzrostla peněžní zásoba (M3).

Podle n-tv lze inflaci, a tedy i zdražování, očekávat ve středně- až dlouhodobém časovém horizontu.[:]

Comments

comments

občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Profil na facebooku email: zdenek.chytra@freedomeurope.eu

×
Ahoj!!
Jak vám můžeme pomoc?