[:cs]Demonstrace Merkel muss weg – Berlín 4. 3. 2017 – Foto: © Michal Hrubý Photography

20:22 04.03.2017 Berlín / Německo

Již po páté, přesně po roce, svolala iniciativa „Wir für Berlin & Wir für Deutschland“ / My pro Berlín & My pro Německo / demonstraci „Merkel muss weg“ zaměřenou proti politice Angely Merkelové a Evropské Unie. Na náměstí Washingtonplatz před budovou Hlavního nádraží se sešlo několik tisícovek lidí. Hned na začátku demonstrace vyvolali reportéři zhruba pěti korporátních médií provokaci, kterou musela řešit policie. Po ukončení proslovů se v odpoledních hodinách vydal průvod do centra Berlína na Alexanderplatz. Po celou dobu průvodu jinak poklidný průběh narušovali příznivci radikální levice a politické strany Die Linke, která finančně podporuje hnutí Antifa. Celou akci živě přenášela RT DEUTSCH.

Provokace novinářů korporátních (mainstreamových) médií

Zhruba deset minut před patnáctou hodinou se mezi odpůrci politiky Angely Merkelové na Washingtonplatz náhle objevil mluvčí krajní levice obklopen novináři a kameramany korporátních médií. Účastníci demonstrace „vyslance“ levicových radikálů nenapadali, za to slovně dali přítomným novinářům najevo, že se jim tato provokace nelíbí. Novináře hlasitými pokřiky označovali za „prolhaná média“ a pokoušeli se je vytlačit z místa shromáždění. Po několika minutách na místo dorazili příslušníci policie, kteří novináře vyzvali k opuštění daného prostoru. Jak jsme se po incidentu od očitých svědků dozvěděli, tuto provokaci mají na svědomí mainstreamová média, jaká přesně se nám ale zjistit nepodařilo.

„Ve vídeňské věznici byla nedávno postavena mešita“, zaznělo z pódia

U řečnického pultu se vystřídalo několik řečníků, mezi nimi například švýcarský politik Ignaz Bearth nebo aktivistka Julia, která na demonstraci vystoupila již potřetí. Ignaz Bearth znovu vyzval lidi, aby se postavili proti provokacím vůči Rusku a zdůraznil, že je pro bezpečnost udržení míru v Evropě nezbytně nutné udržet si s Ruskem dobré diplomatické a obchodní vztahy. Na demonstraci poprvé vystoupila i mladá aktivistka z Vídně Nina, která popisovala závažnou bezpečnostní situaci v hlavním městě Rakouska ve spojitosti s ilegálními imigranty. Ve svém projevu také řekla, že vídeňská věznice nechala pro vězně postavit mešitu, protože kolem padesáti procent vězňů jsou muslimové.

Salafista fotící účastníky demonstrace Merkel muss weg – Foto: © Michal Hrubý Photography

 

„Německo stojí za ho**no, vy jste toho důkazem“, křičeli na demonstranty mladí levičáci

Krátce po šestnácté hodině se průvod čítající mezi 3000 – 4000 účastníků vydal od Hlavního nádraží do centra Berlína. Přívrženci radikální levice se bočními ulicemi snažili dostat co nejblíže k průvodu a narušovat jej. Cestu jim zahradili policejní těžkooděnci. Na několika místech, zejména v užších ulicích, po demonstrantech házeli příznivci imigrační politiky Angely Merkelové různé, nikoliv však nebezpečné předměty. Nejčastěji se jednalo o papírové letáky s úrážlivou tématikou vůči demonstrantům, nebo nafukovací balonky naplněné vodou. Zhruba v půli cesty se průvod na několik málo minut zastavil, protože cestu blokovala Antifa. Za plotem vedle chodníku jsme si na staveništi všimli dvou přívrženců radikálních Salafistů, kteří si účastníky pochodu fotografovali. – viz foto – Pozn. autora: Salafisté jsou muslimové, kteří jsou v Německu zařazeni mezi radikální skupiny a jsou pod drobnohledem státních bezpečnostních složek. Levicoví radikálové na demonstranty během průvodu pokřikovali nejen nenávistná hesla směřujícím k demonstrantům, ale i k Německu jako takovému.

Důchodci, rodiny s dětmi, ale i stoupenci sexuálních menšin

Sobotní demonstrace „Merkel muss weg“ byla v několika věcech odlišná od předchozích demonstrací. Počet účastníků byl zhruba dvoj – až trojnásobný oproti předešlé demonstraci. Tentokrát se na demonstraci dostavili nejen příznivci různých aktivistických skupin, ale bylo zde vidět i mnoho občanů v důchodovém věku, několik rodin s dětmi, ale také početnou skupinu homosexuálů a dokonce jsme v pochodu narazili i na jednoho transvestitu. Do průvodu se přidávali i občané během pochodu. Z toho lze pouze usuzovat, že strach před radikálním islámem a muslimskými ilegálními imigranty začíná možná ve společnosti převyšovat strach z „neonácků“. Krátce po 18:00 hodině se na náměstí Alexanderplatz po zpěvu německé hymny průvod za asistence policie v poklidu rozešel. Další demonstrace je v Berlíně naplánována na začátek prázdnin.

Příspěvek připravili: Zdeněk Chytra, Michal Hrubý a Radka Hladíková

Fotogalerie:

[flagallery gid=31]

Foto: © Michal Hrubý Photography[:]

Comments

comments