[:cs]17. leden – Před 87 lety se na pražské Štvanici hrálo první hokejové utkání – Kalendárium[:]

[:cs]17. leden je 17. den roku podle gregoriánského kalendáře. Do konce roku zbývá 348 dní
Svátek mají Drahoslav, Antonín (Veliký)
V občanském kalendáři má dnes svátek Drahoslav. O tom, že jde o velice staré slovanské jméno, svědčí skutečnost, že je najdeme i v jihoslovanských jazycích a ve starší polštině. Ve staročeštině existuji i varianty Drahoš a Drahoň, jejichž obdobou je bulharský Drago či Dragan.
V českém církevním kalendáři si připomínáme Antonína Velikého. Narodil se kolem roku 250 v Egyptě, o jeho dětství nevíme téměř nic. Když mu zemřeli rodiče, dal prý svou malou sestru do sirotčince, rozdal veškerý zděděný majetek a vlezl si do starého hrobu ve skále na okraji pouště. Později odešel do pustých hor, kde prožil 20 let v plném osamění. Kolem roku 311 vystoupil na veřejnost. Pomáhal pronásledovaným křesťanům, pracoval na poli a hlavně radil všem, kdo o to požádali. Postupně kolem něho vznikl kroužek stejně smýšlejících lidí. Z nich vytvořil Antonín vůbec první obec poustevníků. Všichni společně žili v Tebennísi u Nilu v ohrazeném klášteře.
17. ledna 1912 dosahuje Britský polární badatel Robert Falcon Scott jižního pólu, aby na místě zjistil, že Roald Amundsen dorazil na pól již o měsíc dříve. Scott a čtyři další členové jeho expedice zahynuli na cestě zpět hladem, zimou a vyčerpáním v mimořádně špatném počasí. Stan s mrtvými těly, deníky a sbírkami vědeckého materiálu našla záchranná výprava až 12. listopadu 1912.

Před 87 lety se na pražské Štvanici hrálo první hokejové utkání

Slavnostní nástup účastníkù mistrovství světa v roce 1938 v Praze.
Repro z knihy Český hokej 1909/2003
20. února 1938 – Hokejové utkání o bronzové medaile mistrovství světa v ledním hokeji v Praze – Československo : Německo 3 :0
Autor: neznámý – Československý rok 1938, Volné dílo, Odkaz

V roce 1931 se odehrál se první zápas v ledním hokeji na provizorně otevřeném zimním stadiónu na Štvanici v Praze, který nabízel první umělou ledovou plochu v tehdejším Československu.
Týmy hokejové reprezentace Čech a nástupnické československé hokejové reprezentace v ledním hokeji musely nejprve získat pět titulů mistra Evropy, než se hráči dočkali prvního stadiónu s umělou ledovou plochou, což v Evropě nemělo obdoby. Rada hlavního města Prahy rozhodla o přidělení pozemku ke stavbě na ostrově Štvanici Pražským vzorkovým veletrhům 15. března 1929. Stalo se tak pod vlivem úspěchu na mistrovství Evropy v ledním hokeji 1929, které českoslovenští reprezentanti vyhráli.

Zimní stadion Štvanice byl prvním stadionem s umělou ledovou plochou na území bývalého Československa. Jeho výstavba začala v roce 1930. Projektu se ujal akademický architekt Josef Fuchs, jeden z autorů pražského Veletržního paláce.

Stavba podle návrhu architekta Josefa Fuchse však započala až o rok a půl později. Chladírenské zařízení dodané Brněnskými strojírnami bylo údajně schopno za dvě hodiny vyrobit 4 cm silný led.

Josef Laufer
Autor: neznámý – Album representantù všech oborù veøejného života Èesko-Slovenského, hlavní redaktor prof. Fr. Sekanina, vydalo Umìlecké nakladatelství Josef Zeibrdlich, Praha I., Bílkova 17, 1927, Volné dílo, Odkaz

Stavba pokračovala takovým tempem, že se zde již 17. ledna 1931 mohlo v provizorních podmínkách uskutečnit utkání LTC Praha s Manitoba University Graduates z Kanady, které skončilo 0:2. Již další den sehrála první mezistátní utkání proti Kanaďanům na tomto stadiónu též československá hokejová reprezentace.Bezgólovou remízu přiblížil posluchačům u rozhlasových přijímačů Josef Laufer. Stadion byl v tomto stavu v provozu tři měsíce s tím, že přes léto proběhne dostavba.
Tu se však nepodařilo pro finanční náročnost v nastávající hospodářské krizi dokončit. Původní investor nebyl schopen dostát svým závazkům a magistrát musel přislíbit nízký roční nájem i úlevu na daních, aby stadión se všemi závazky převzala do nájmu firma Ing. Keclíka, která na něm původně prováděla pouze stavební práce. Mistrovství Evropy v roce 1932 se zde přes nové započetí stavebních prací ovšem přesto konat nemohlo. Stadión byl oficiálně otevřen až 6. listopadu 1932, kdy zde českoslovenští reprezentanti remizovali před 6 000 diváky s Francouzi 4:4.
Plocha stadiónu 90 na 34 m byla rozdělena na dvě části.[zdroj?] Pro hokejové zápasy byl určen prostor 60 na 30 metrů. Na tribuny, z nichž některé byly i kryté a jiné dokonce pojízdné, se mohlo vejít až 10 000 diváků, kteří měli k dispozici též kavárnu. Sportovci měli na stadiónu kromě skříněk také ohřívárnu a posilovnu.

Na Štvanici se odehrála čtyři světová mistrovství

Stadión postupně hostil čtyři mistrovství světa v ledním hokeji (1933, 1938, 1947 a 1959). Domácímu reprezentačnímu celku se na všech podařilo získat medaili. Zastřešen byl až v roce 1956 kvůli mistrovství Evropy v basketbalu žen. Projektantem zatřešení stadionu byl Ing. Josef Zeman. Na klubové stadion nejprve využíval především LTC Praha, ale v 50. letech sloužil pěti různým klubům. A právě výběr z pražských mužstev se zde 11. února 1955 střetl se švédským klubem Leksand IF poprvé před televizními kamerami.

První přímý televizní přenos z pražské Štvanice zachytil objektiv fotoaparátu ve chvíli hokejového zápasu výběru Prahy a švédského klubu IF Leksand. Stalo se 11. února 1955.Foto: archiv České televize
Zdroj: www.denik.cz

V roce 1968 byl stadión sice opraven, ale jeho jednotlivé části byly v dalších letech pro neudržitelný stav postupně uzavírány. Od roku 1998 bylo nájemcem stadiónu občanské sdružení APeX CLUB, které z vlastních zdrojů znovu zprovoznilo stadion, jež byl dva roky mimo provoz. V roce 2000 byl stadion prohlášen kulturní památkou. Stadión poškodila povodeň v roce 2002. a občanské sdružení APeX CLUB bez jakékoliv pomoci zvenčí podruhé obnovilo provoz a to v rekordně krátkém čase dvou měsíců. V roce 2008 vypovědělo město nájemci smlouvu bez udání důvodu.
Nájemce se sice soudně bránil, ovšem v roce 2011 soud platnost výpovědi potvrdil.

Stavební úřad Prahy 7 stadion v lednu 2011 uzavřel a následně byla nařízena demolice

Podle posudku hrozilo zřícení konstrukce jako celku a stavba bezprostředně ohrožovala zdraví a životy osob; proto byly stadion i jeho okolí dlouhodobě uzavřeny. 10. ledna 2011 vydal odbor výstavby a územního rozhodování Úřadu městské části Praha 7 rozhodnutí o nařízení vyklizení stavby a magistrát jakožto správce městského majetku téhož dne vydal firmě Liga-servis s. r. o. pokyn k zabezpečení objektu. 28. května 2011 začala demolice, která trvala přibližně 20 dnů.

Zdroje
Wikipedie
iDnes
jmenaprijmeni.cz
www.denik.cz[:]

Comments

comments

Administrátorský profil, k publikování příspěvků autorů, kteří nemají profil na stránce

×
Ahoj!!
Jak vám můžeme pomoc?